Online market devi Getir radikal yapılanmaya gidiyor

Sky News’den Mark Kleinman’ın edindiği bilgiye göre, bir zamanlar değeri 9,5 milyar £ olan Getir, dağılmasına veya acil yeniden yapılandırma mekanizmasına başvurmasına yol açabilecek planlar üzerinde danışmanlarla çalışıyor.

Türkiye’de kurulan ve şu anda İngiltere dahil beş pazarda faaliyet gösteren Getir, önde gelen yatırımcılarıyla yaptığı görüşmeler kapsamında bir dizi seçeneği değerlendiriyor.

Kaynaklar bu hafta sonu bunun hızlı teslimat grubunun dağılmasını, kalan bazı pazarlardan çıkışı veya bir tür acil yeniden yapılandırma mekanizmasını içerebileceğini söyledi.

Şirkete yakın bir kaynak, herhangi bir türde iflas sürecinin değerlendirildiğini yalanladı ve şirketin bir ülkeden çıkmaya karar vermesi halinde bunu “düzenli bir şekilde” yapacağını söyledi.

ÖNÜMÜZDEKİ İKİ HAFTA GETİR İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Getir’den bir başka kişi, önümüzdeki birkaç günün şirket için “başarı ya da son” olacağını ve Getir’in geleceğiyle ilgili önemli kararların önümüzdeki iki hafta kadar erken bir zamanda alınmasının beklendiğini ekledi.

Ciddi bir yeniden yapılanma, faaliyet gösterdiği pazarlarda binlerce işi riske atabilir, ancak söz konusu seçeneklere ilişkin daha fazla ayrıntı bu hafta sonu belirsizdi.

Yeniden yapılandırma firması AlixPartners’ın Getir’deki durumla ilgili danışmanlık yaptığı iddia edildi.

Kriz görüşmeleri, bir zamanlar büyük ekonomilerin yeni devleri olarak anılan teknoloji şirketlerinin değerlemelerindeki düşüşe dikkat çekiyor.

Bir noktada Getir, özel yatırımcılar tarafından Marks & Spencer ve J Sainsbury’nin toplamından daha fazla değer görüyordu.

Getir, Mubadala, Abu Dhabi egemen servet fonu, Sequoia Capital ve Tiger Global gibi önde gelen yatırımcılar tarafından destekleniyor.

Getir’in değeri, 2022’nin başındaki finansman turunda 750 milyon dolardan fazla toplandığında 11,8 milyar dolar değerindeydi.

Geçen yılın sonbaharında, mevcut destekçilerden 500 milyon dolar daha aldığında değeri yalnızca 2,5 milyar $ idi.

Geçtiğimiz yıl, bir dizi şirket, hayatta kalabilmek için gerekli finansmanı güvence altına almak amacıyla büyük değerleme indirimlerini kabul etmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz Eylül ayında Getir, işgücü büyüklüğünde de keskin bir kesinti yaptığını, yaklaşık 2 bin 500 kişiyi, yani küresel çalışan tabanının yaklaşık yüzde 10’unu işten çıkaracağını duyurdu.

Ayrıca İtalya, Portekiz ve İspanya’dan da çekildi.

2015 yılında kurulan Getir, şehirdeki tüketicilere gıda ve diğer temel ürünlerin hızlı teslimatını vaat eden şirketlerden biriydi.

COVID-19 krizi sırasında sektörde satışlarda patlama yaşandı ve evden çalışma gibi ortaya çıkan trendler yatırımcıların büyümenin sürdürülebilir olduğuna dair güvenini artırdı.

Getir, Gorillas’ı Aralık 2022’de tamamlanan 1,2 milyar dolarlık hisse bazlı bir anlaşmayla satın aldı.

GETİR’DEN AÇIKLAMA

Getir’in sözcüsü konu ile ilgili “İşimiz çok çevik ve hızlı. Getir prensip olarak söylentiler veya iç meseleler hakkında yorum yapmıyor, ancak kararlar alındığında geçmişte yaptığımız gibi bunları açıklayacağız.” açıklamasında bulundu.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x